Druk sublimacyjny
Druk sublimacyjny
Jest to technika druku, która wnika głęboko we włókna tkaniny, co sprawia, że jest niezwykle trwała i odporna na ścieranie. Proces wykonania wydruku sublimacyjnego polega na wydrukowaniu wzoru na papierze transferowym, a następnie przy użyciu wysokiego ciśnienia przeniesieniu go na wybraną tkaninę. Znajdzie swoje zastosowanie na materiałach syntetycznych.

Co to jest druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to jedna z najefektywniejszych nowoczesnych metod nanoszenia dowolnego nadruku na tkaninę – daje doskonałe i trwałe efekty, a dodatkowo jest stosunkowo prosta oraz ekologiczna. Już tych kilka zalet jest wystarczającą zachętą do tego, aby dowiedzieć się, czym jest druk sublimacyjny i kiedy warto z niego skorzystać.

Czytaj więcej

Druk sublimacyjny – na czym polega?

Ta nowoczesna technologia składa się z kilku etapów, a pierwszy z nich to wydrukowanie wybranego motywu (w odbiciu lustrzanym) na specjalnym papierze transferowym. Następnie za pomocą prasy termotransferowej wydruk poddany jest działaniu wysokiej temperatury i dociskany do podłoża, na którym ma się znaleźć. W tym momencie wykorzystywane jest znane ze świata fizyki zjawisko sublimacji, czyli przejścia ze stanu stałego do gazowego. Pod wpływem temperatury i docisku cząsteczki specjalnej farby sublimacyjnej użytej do wydruku na papierze zamieniają się w gaz i wnikają w strukturę tkaniny, trwale się z nią łącząc i barwiąc jej włókna.

Do jakich tkanin wykorzystuje się druk sublimacyjny?

Cząsteczki tuszu sublimacyjnego doskonale wiążą się z cząsteczkami poliestru, dlatego ta technika idealnie nadaje się do drukowania materiałów, które zawierają 100% tego włókna. Druk sublimacyjny można również wykorzystać do zadruku materiału, w którego składzie jest mniejsza ilość poliestru, jednak nie powinno go być mniej niż 80 procent, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na jakość, intensywność oraz trwałość wydruku. Najlepiej też wybierać tkaniny białe lub jasne, gdyż farby sublimacyjne lepiej wnikną i zabarwią ich włókna.

Druk sublimacyjny – zalety

Na pewno główną zaletą charakteryzującą tę nowoczesną technologię jest doskonała jakość uzyskanego wydruku. Wynika to z tego, że barwniki nie są nanoszone na powierzchnię tkaniny, a wnikają do jej wnętrza, przez co są bardzo odporne na ścieranie, pranie, prasowanie czy szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Farby nie kruszą się i nie odpadają, a kolory nie tracą nic ze swojej intensywności i nasycenia. Zadrukowana tą metodą tkanina nadal zachowuje właściwości oddychające, ponieważ barwniki nie zatykają włókien. Kolejna zaleta to wysoka precyzja nadruku umożliwiająca bezproblemowe naniesienie na materiał dowolnego wzoru – nawet takiego, który charakteryzuje się drobnymi elementami o ostrych krawędziach i konturach. Ponadto, stosując druk sublimacyjny, nie trzeba rezygnować z żadnych kolorów, ponieważ technika ta pozwala wykorzystać nieograniczoną paletę barw i doskonale oddaje nie tylko bardzo intensywne kolory, ale też delikatne odcienie i przejścia tonalne. Cechą, która na pewno zachęca klientów, jest też stosunkowo niski koszt tego typu nadruków oraz fakt, że za pomocą tej metody opłaca się drukować nawet niewielkie ilości materiałów.

Ekologiczny druk sublimacyjny

Tym, o czym nie można zapomnieć, omawiając technikę druku sublimacyjnego, jest ekologia. Warto wiedzieć, że farby używane w tej technologii są produkowane na bazie wody – nie szkodzą więc środowisku ani nie wywołują podrażnień u osób noszących ubrania uszyte z drukowanych w ten sposób materiałów. W dobie dzisiejszych powszechnych starań o poprawę jakości i ochronę środowiska jest to niewątpliwie bardzo istotna i pożądana zaleta.

Do czego wykorzystuje się druk sublimacyjny?

Ten rodzaj druku ze względu na prostotę, niewysokie koszty oraz doskonałą jakość i trwałość ma bardzo szerokie zastosowanie. Metodę sublimacyjną można wykorzystywać do druku na metrażu (czyli na materiale odwijanym z belki) oraz do nadruków na wykrojach czy konkretnych produktach (ręczniki, parasole itp.). Idealnie nadaje się do nanoszenia różnorodnych wzorów na odzież sportową, gdyż daje gwarancję, że podczas częstego prania nadruk nie ulegnie zniszczeniu. Tkaniny zdobione drukiem sublimacyjnym wykorzystuje się do produkcji odzieży damskiej męskiej i dziecięcej, obić meblowych czy butów, a sama technika często stosowana jest w branży reklamowej przy produkcji flag oraz różnorodnych gadżetów firmowych.